Kena: Bridge of Spirits, krótko o grze roku w kategorii indie

Przemierzanie fantastycznych krain, rozwiązywanie licznych zagadek oraz walka z przeciwnikami nigdy nie były jeszcze tak wciągające. Kto zdoła wyjaśnić tajemnicę upadku leśnej wioski?

Kena: Bridge of Spirits powstała dzięki ciężkiej pracy niezależnego studia Ember Lab, które inspirowało się popularnym tytułem The Legend of Zelda.

Przyjemna i intrygująca fabuła

Kena jest młodą przewodniczką duchów, która wyruszyła w podróż do świątyni znajdującej się na szczycie góry. Na swojej drodze natknęła się na opuszczoną wioskę, która zawsze tętniła życiem i radością. Wiedziona ciekawością dziewczyna postanawia rozwiązać zagadkę mroku spowijającego las, a także przywrócić zaburzoną równowagę.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest udzielenie pomocy kilku duszkom, które znane są jako Rot. Ich zadaniem jest rozkładanie martwych pierwiastków w przyrodzie, ale rozwścieczone duchy uniemożliwiają im pracę. Kena musi zwalczyć zło, rozwiązać zagadkę upadku wioski i kontynuować swoją wyprawę.

Mechanika rozgrywki

W grze zastosowany został popularny tryb TPP, czyli widok z perspektywy trzeciej osoby. Sterując bohaterką graczowi przyjdzie zwiedzać niezwykle malownicze i majestatyczne lokacje, których projekt został oparty o najpiękniejszych miejscach Japonii oraz wyspy Bali. Na Kenę czeka do rozwiązania wiele zagadek środowiskowych, epickie starcia z potężnymi przeciwnikami, a także łapanie Rot.

Dla gracza niezwykle istotne jest schwytanie jak największej ilości duszków. Mają one znaczący wpływ na rozgrywkę – pozwalają manipulować otoczeniem poprzez chociażby naprawianie zniszczonych elementów mapy, przenosić wybrane obiekty czy leczyć Kenę.

Walki z duchami oraz innymi stworzeniami nawiedzającymi pobliskie lasy są wyjątkowo dynamiczne. Wymagają od gracza dobrego refleksu, a także pomysłu na rozegranie bitwy. Główną bronią Keny jest magiczna laska, którą może walczyć w zwarciu lub z dystansu, przemieniając ją w łuk. Tutaj również pojawia się kwestia Rot – ich liczba wpływa na poziom młodej przewodniczki duchowej, a także jej zdolności i talentów.

Miłym urozmaiceniem jest możliwość modyfikowania ubioru duszków. Są na to dwa sposoby: można szukać elementów garderoby na mapie lub dokonywać ich zakupu w zamian za odnajdywane podczas podróży klejnoty.

Czy warto bliżej poznać Kenę: Bridge of Spirits?

Na korzyść tytułu z pewnością przemawia złożona fabuła oraz liczne zagadki, których rozwiązywanie potrafi wciągnąć na długie godziny. Równie przyjemna dla oka jest wyjątkowo piękna grafika zabierająca gracza w prawdziwie baśniowy świat pełen magii i cudów. Klimat został doskonale podkreślony przez przyjemną ścieżkę dźwiękową.

Rozgrywka jest niezwykle przyjemna, a całość tworzy idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Kena: Bridge of Spirits w pełni zasłużenie zdobyła statuetkę najlepszej gry indie 2021 roku.